Syndrom Otella to zaburzenie psychotyczne, które wiele ma wspólnego z odczuwaniem zazdrości. Uczucie to jest nakierowane na partnerkę seksualną. Choremu wydaje się, że wszyscy pożądają tej konkretnej kobiety. Nazywany jest również obłędem alkoholowym, bo symptomy nasilają się po spożyciu napojów wyskokowych. Jak sobie radzić z tą chorobą?
Syndrom Otella – szczegóły choroby
To choroba która najczęściej dotyka mężczyzn. Osoba taka staje się chorobliwie zazdrosna i podejrzliwa o wszystkie działania swojej partnerki. Dodatkowo widzi ją jedynie przez pryzmat faktu, że jest obiektem westchnień i pragnień innych mężczyzn. Co ważne, mężczyzna ten tworzy w sobie bardzo silny system wewnętrznych przekonań, które utwierdzają go jedynie, że partnerka go zdradza.
To obłęd, który może zakończyć się naprawdę tragicznie. Lekarze syndrom Otella klasyfikują jako chorobę psychiczną, a w szczególe, jako psychozę urojeniową. Kobiety również mogą zachorować na tę przypadłość, jednak irracjonalna zazdrość i obłęd o partnera lub partnerkę jest w tym przypadku znacznie rzadziej spotykane.
Dlaczego pojawia się obłęd zazdrości?
Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się syndromu Otella, czyli patologicznej zazdrości jest choroba alkoholowa. Nie jest jednak tak, że każdy alkoholik ma tę chorobę. Raczej ona uwydatnia się właśnie przez szkodliwe działanie napojów wysokoprocentowych.
Psycholodzy są zdania, że jedną z najczęstszych przyczyn syndromu Otella jest lęk przed porzuceniem i zdradą. Jednak występuje on w nieuświadomionej formie, co sprawia, że jest jeszcze trudniejszy do wyleczenia. Osoba dotknięta tą chorobą, narzuca niczym kalkę swoje obawy na otaczające życie. Zarówno więc partnerka jak i wszyscy inni bliscy mogą chorego porzucić, zdradzić i okłamywać.
Zobacz również: Przestań się wiecznie zamartwiać i zacznij żyć!
Obłęd zazdrości przejawia się nie tylko w absurdalnych dochodzeniach prowadzących do ujawnienia nieistniejącej zdrady. Do chorego nie dochodzą żadne logiczne argumenty, on je zawsze przetłumaczy dopasowując do swoich wyimaginowanych historii. Nie trzeba chyba dodawać, że takie zachowanie to samospełniająca się przepowiednia, bo zwykle partnerki po prostu odchodzą.
Konsekwencje syndromu Otella
Szekspirowski Otello tak mocno podejrzewał swoją żonę o zdradę, że w końcu doszło do tragedii. Niestety nie maleje odsetek zbrodni, w których głównym motywem jest zazdrość. W mniej skrajnych przypadkach dochodzi do śledzenia partnerki, sprawdzania jej bilingów a nawet zainstalowanie podsłuchu. Jeżeli nawet nie ma żadnych dowodów potwierdzających tezę chorego, ten obraca to na swoją korzyść, jako wyjątkową przebiegłość we wszystkich domniemanych zdradach.
Leczenie obłędu zazdrości
To jest choroba z gatunku takich, które mogą ciągnąć się przez całe życie. Jeżeli syndrom Otella współgra z chorobą alkoholową, pierwsze co trzeba zrobić, to zachowanie trzeźwości. Jednak odstawienie napojów procentowych to nie wszystko. Najważniejszym elementem jest terapia, która trwa przez wiele lat.
Gdy chory jest agresywny i swoim zachowaniem zagraża życiu i zdrowiu partnerki, może zostać przymusowo hospitalizowany. Decyzję taką wydaje sąd. W szpitalu pacjent jest drobiazgowo przebadany a potem podaje się mu leki przeciwpsychotyczne. Musi również przejść wszystkie etapy terapii poznawczo – behawioralnej.
Niestety, nie ma gwarancji, że nawet po pobycie w szpitalu pacjent będzie zdolny do normalnego funkcjonowania. Osoby z syndromem Otella są trudnymi pacjentami, bo nie mają w sobie zdolności do spojrzenia na wszystko z racjonalnego punktu widzenia. Własne przekonania co do których mają urojone niezbite dowody, ogromnie utrudnia całe leczenie.