Każdy z nas w pewnym wieku zaczyna gromadzić tłuszczyk w okolicach talii i brzucha. Nieprawidłowa dieta, brak ruchu a może złe nawyki żywieniowe, odkładane latami, zbierają swoje żniwo. Twoje ciało tylko na tym traci. W jakich konkretnie aspektach?

Otyłość wewnętrzna

To co widzimy jako tłuszczyk wokół brzucha, może również oplątać nasze narządy wewnętrzne. Tym samym powoduje, że pracują one nieprawidłowo. Dotyczy to przede wszystkim serca, wątroby oraz trzustki. Bezpośrednią konsekwencją są jeszcze nadciśnienie tętnicze, miażdżyca a nawet cukrzyca typu 2 i zakrzepy. Wysoki cholesterol, choroby nowotworowe i udar mózgu to już tylko dodatek. Dlatego tak ważne jest, aby wystrzegać się otyłości brzusznej.

Jak sprawdzić, czy mamy problem?

W pierwszej kolejności możemy zmierzyć swój wskaźnik BMI, który jest najpopularniejszym kalkulatorem do sprawdzenia. Wpisując wagę i wzrost, szybko obliczymy, jak tam z naszym ciałem. Można również zrobić sobie pomiar tkanki tłuszczowej na specjalnej wadze. Mają takie na wszystkich większych siłowniach i zazwyczaj korzystasz z nich bezpłatnie.

Kolejny sposób to zmierzenie obwodu swojej talii. W przypadku kobiet, jeżeli przekracza 80 cm, należy poważnie zastanowić się nad swoją dietą. W przypadku mężczyzn, wartością progową jest 88 cm. Jednak wszystkie te wskaźniki dają tylko obraz poglądowy. Warto wybrać się do dietetyka, który nie tylko ustali nam zdrową dietę, ale i sprawdzi, jak tam z naszym ciałem.