Manicure hybrydowy to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów na malowanie paznokci. Jedna wizyta u kosmetyczki i masz trwały, piękny mani, bez śladu odprysku i to nawet przez trzy tygodnie. Niestety, najczęściej, gdy decydujemy się na całkowite zdjęcie hybryd, musimy się liczyć ze zniszczonymi paznokciami. Na szczęście, są na to domowe sposoby!

Dlaczego hybrydy szkodzą?

Teoretycznie, jeżeli manicure hybrydowy został nałożony w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, nie powinien zbytnio niszczyć paznokci. Najważniejsze, to używać wysokiej jakości produktów zarówno w kwestii malowania jak i ściągania warstwy hybrydowej. Używanie acetonu do usuwania hybryd może w dużym stopniu uszkodzić płytkę, podobnie jak używanie frezarki.

Kiedy decydujesz się na ściągnięcie hybrydy, z pewnością zauważysz, że twoje paznokcie są bardziej giętkie i łamliwe. Mogą również nosić znamiona punktowych głębszych uszkodzeń w płytce paznokcia. Kolejnym czynnikiem uszkadzającym paznokcie jest samodzielne zdrapywanie lakieru hybrydowego. Najczęściej wraz z lakierem odrywa się część płytki paznokcia, co niezwykle szkodzi.

Tu najważniejszy jest czas

Regeneracja paznokci zniszczonych po hybrydzie to czas co najmniej sześciu do ośmiu tygodni. Tylko w takim czasie płytka zdoła się całkowicie odbudować, a wspomagana preparatami odżywiającymi, będzie mocna i silna jak przed stosowaniem manicure hybrydowego.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby lakier hybrydowy został usunięty z paznokci. Nie może zostać żadna warstwa, aby składniki odżywcze mogły dostać się do każdej warstwy płytki paznokcia. Dzięki temu sam paznokieć będzie również „oddychał”. Jeżeli musisz coś w tym czasie mieć jako mani, niech będzie to lekka odżywka.

Domowe sposoby na zniszczone paznokcie

Zacznij od podstaw, czyli tego, co codziennie ląduje na twoim talerzu. Nie jest tajemnicą, że to właśnie zbilansowana dieta bogata w niezbędne minerały i składniki odżywcze, będzie tu podstawą. Jedz więc tłuste ryby, jajka, kaszę, wszelkie rośliny strączkowe oraz dobrej jakości oliwę z oliwek. Nie zaszkodzi również stosować suplementy diety z witaminą D, kwasem foliowym oraz kwasami tłuszczowymi omega-3.

Przynajmniej raz w tygodniu stosuj sobie kąpiel paznokci w ciepłej oliwie. W tym celu do małego garnuszka wlej 1/4 szklanki oliwy z oliwek i podgrzej do 30 stopni Celsjusza. Następnie przelej do miseczki i włóż do niej dłonie tak, aby paznokcie były zanurzone w cieczy. Szybko zauważysz pozytywną zmianę w wyglądzie nie tylko paznokci ale i skórek wokół nich.

Koniecznie zadbaj również o to, aby po każdym myciu rąk, posmarować je dobrym kremem do dłoni i paznokci. Wcierając kosmetyk, nie zapominaj o wrażliwej skórze wokół nich. Wysuszone skórki nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale i mogą przysporzyć bardzo dużo bólu. Innym domowym sposobem na piękne i twarde paznokcie jest moczenie ich w krochmalu. Wystarczy kilka łyżek mąki ziemniaczanej wymieszać z gorącą wodą. Potem tylko włóż na 15 minut paznokcie do powstałego kisielu. Jeżeli będziesz ten proceder wykonywać regularnie, twoje paznokcie będą twarde, zdrowe i w pełni zregenerowane. Na tyle, że zastanowisz się, czy ponownie nałożyć lakier hybrydowy.

Kiedy niezwłocznie należy ściągnąć hybrydę?

Hybryda jest uznawana za bezpieczną formę malowania paznokci. Jednak w przypadku gdy zauważysz u siebie objawy uczulenia, niezwłocznie usuń ją ze swoich paznokci. Alergia na hybrydy objawia się pękaniem skórek, swędzeniem skóry palców oraz wystąpieniem czerwonych plamek na paznokciach. Zbagatelizowanie tego może prowadzić do bolesnych zmian skórnych, które mogą być leczone miesiącami. Warto więc z uwagą obserwować swoje paznokcie i dłonie.